Infekcje ucha – najczęstsze przyczyny

Ucho to bardzo wrażliwy narząd i gdy tylko zaczyna dziać się coś niepokojącego, ból staje się nie do zniesienia i bardzo często jest związany ze stanem zapalnym . Narząd słuchu zbudowany jest z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego, oraz ucha wewnętrznego . Najczęściej wirusy i bakterie atakują ucho zewnętrzne i środkowe. Infekcja każdej z partii ma inne przyczyny i objawy. Jak je rozpoznać?

Zapalenie ucha zewnętrznego może przytrafić się każdemu z nas, niezależnie od wieku. Proces zapalny atakuje głównie zewnętrzny przewód słuchowy i wynika najczęściej ze zniszczenia gruczołów łojowych, które chronią tę część ucha przed infekcjami. Jako czynniki, które sprzyjają infekcji ucha zewnętrznego można wymienić między innymi: uszkodzenie nabłonka czy nadmierną wilgotność. Na zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej zapadają:

  • Alergicy,
  • Osoby chore na cukrzycę,
  • Osoby często korzystające z basenów,

Zapalenie ucha środkowego to najczęściej występujące schorzenie narządu słuchu, które  ma tendencję do nawrotów. Grupą narażoną na tego typu infekcje są dzieci i niemowlęta, u których często występują stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych Najmłodsi zapadają na zapalenie ucha środkowego częściej, ponieważ w wieku dziecięcym trąbka słuchowa jest nieco szersza i krótsza, w związku z tym baterie i wirusy mają łatwiejszą drogę do pokonania. Jako przyczyny zapalenia można wymienić między innymi: obrzęk zapalny w obrębie ucha środkowego i przerost migdałka gardłowego. Do czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia ucha środkowego należą:

  • Obniżona odporność,
  • Narażenie na dym tytoniowy,
  • W przypadku niemowląt – karmienie mlekiem modyfikowanym.

Jeżeli infekcje ucha nie dają spokoju Tobie i Twojemu dziecku koniecznie wypróbuj ENTitis. Pierwsza infekcja często jest zapowiedzią kolejnej. Produkt ENTitis przeznaczony jest do stosowania w profilaktyce nawracających infekcji ucha, nosa i gardła u dzieci oraz dorosłych. To efekt ponad 30 lat badań naukowych, a  jego skuteczność potwierdza wiele publikacji. ENTitis może być stosowany u niemowląt od 6. miesiąca życia, u dzieci i dorosłych. Pożegnaj infekcje ucha raz na zawsze! ENTitis to mniej infekcji ucha aż o 72%.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem